01 maja 2025 r. zaczynają obowiązywać przepisy rozporządzenia 2024/2822 z 23 października 2024 r. w sprawie w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych i uchylenia rozporządzenia Komisji (WE) nr 2246/2002 (dalej jako Rozporządzenie). Zmiany wprowadzone przez to rozporządzenie mają nie tylko charakter porządkujący ale również mogą w istotny sposób wpłynąć na sposób korzystania z wzorów przemysłowych, zwłaszcza w branży cyfrowej.
Na wstępie należy wspomnieć o zmianie w nomenklaturze, Rozporządzenie rezygnuje z dotychczasowego nazewnictwa odnoszącego się do Wspólnoty Europejskiej na rzecz współczesnego pojęcia Unii Europejskiej. Z tego powodu zmieniono “wzór wspólnotowy” na “unijny wzór przemysłowy” a “sąd w sprawach wzorów wspólnotowych” przemianowano na “sąd do spraw unijnych wzorów przemysłowych”.
Istotniejszymi zmianami są jednak zmiany definicji pojęć “produkt” i “wzór przemysłowy”, zgodnie z którymi:
● produktem jest przemysłowy lub rękodzielniczy inny niż programy komputerowe, niezależnie od tego, czy jest on zawarty w przedmiocie materialnym, czy też materializuje się w formie niefizycznej;
● wzorem przemysłowym jest natomiast postać całego produktu lub części produktu wynikającą z cech, w szczególności linii, konturów, kolorów, kształtu, faktury lub materiałów samego produktu lub jego dekoracji, włączając w to ruch, przechodzenie lub jakikolwiek inny rodzaj animacji tych cech.
Nowe definicje pozwalają zatem objąć ochroną przewidzianą dla wzorów przemysłowych nie tylko fizyczne obiekty ale również stricte cyfrowe elementy, takie jak GUI (graficzne interfejsy użytkownika), fonty, czy nawet animacje.
Dodatkowo wprowadzona została “Klauzula napraw” wyłączająca ochronę z tytułu rejestracji wzoru przemysłowego w przypadku części składowych produktów, służących do ich naprawy o ile tylko ich producent bądź sprzedawca wyraźnie zaznaczają pochodzenie tego produktu (a więc fakt, że jest on zamiennikiem). Zapis ten ma na celu ułatwienie wprowadzania na rynek UE produktów stanowiących części zamienne, które nie będą pochodziły od producentów produktu ani nie będą przez nich licencjonowane.
Rozporządzenie przewiduje również ułatwienia administracyjne związane zarówno ze zgłaszaniem wzorów przemysłowych, poprzez umożliwienie zbiorowego zgłaszania wzorów z różnych klas, jak i odnowieniu rejestracji poprzez umożliwienie złożenia wniosku w tym przedmiocie w terminie 6 miesięcy przed wygaśnięciem prawa z rejestracji wzoru.
W związku z powyższymi zmianami, przedsiębiorcom dysponującym unijnymi wzorami przemysłowymi (dawniej wzorami wspólnotowymi) sugerujemy audyt obecnych praw i udzielonych licencji (zwłaszcza w zakresie części zamiennych). Natomiast podmiotom z branży cyfrowej, sugerujemy przegląd posiadanych zasobów i zabezpieczenie ich poprzez rejestrację jako unijny wzór przemysłowy.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu.