Od 01 stycznia 2020 roku obowiązują Incoterms 2020, stanowiące praktyczne wytyczne dla importerów i eksporterów handlu światowego.
Z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki gospodarcze, Incoterms 2010 stają się coraz bardziej nieaktualne i nieprzystające do panujących warunków handlowych. W związku z tym Międzynarodowa Izba Handlowa (ang. International Chamber of Commerce, dalej: ICC) opracowała aktualizację Międzynarodowych Reguł Handlu. Zmiany nie są jednak rewolucyjne. Mają w zasadzie na celu:
Nowe Incoterms 2020, podobnie jak aktualna wersja Incoterms 2010, zawiera 11 reguł handlowych.
Struktura reguł pozostała niezmieniona. Nadal bowiem obowiązuje podział na dwie kategorie: 7 reguł uniwersalnych dla wszystkich rodzajów transportu oraz 4 reguły dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego.
W układzie 11 reguł, zmianie uległa reguła DAT, która została zastąpiona nową regułą – DPU (Delivered at Place Unloaded – pol. “Dostarczone do miejsca wyładowania”). Zmiana nazwy miała na celu podkreślenie, że reguła stosuje się nie tylko w odniesieniu do terminalu jako miejsca dostarczenia towaru/przesyłki (na co wskazywała poprzednia nazwa DAT – „dostarczone do terminalu”), ale również w odniesieniu do innych miejsc, niebędących terminalem, które mają właściwości umożliwiające dostarczenie towaru i jego rozładunek. Reguła może być zatem stosowana np. w transporcie drogowym, lotniczym czy morskim.
Zmianie uległa również kolejność reguł, poziom ochrony ubezpieczeniowej przy regule CIF oraz CIP oraz wewnętrzna struktura not wyjaśniających.
Stosowanie reguł Incoterms ma charakter fakultatywny. Jednak w praktyce ich stosowanie w relacjach między importerami i eksporterami jest powszechne, ponieważ znacznie ułatwia międzynarodową wymianę handlową.